آرشام رضایی به اعتصاب غذای خود پایان داد

 

آرشام (محمود) رضایی فعال مدنی در زندان رجایی شهر کرج روز چهارشنبه ۱۸ اسفندماه، به اعتصاب غذای خود پایان داد. آقای رضایی از روز دوشنبه ۱۸ بهمن‌ماه، در اعتراض به عدم رسیدگی‌ پزشکی و مخالفت با اعزام وی به مرخصی درمانی دست به اعتصاب غذا و دارو زده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰، آرشام (محمود) رضایی فعال مدنی در زندان رجایی شهر کرج، به اعتصاب غذای خود پایان داد.

او از تاریخ ۱۸ بهمن ماه در اعتراض به عدم رسیدگی‌ پزشکی و مخالفت با اعزام وی به مرخصی درمانی در زندان رجایی شهر کرج دست به اعتصاب غذا و دارو زده بود.

او در یادداشتی که به دست هرانا رسیده با اعلام خبر پایان اعتصاب غذای خود می‌گوید: “اعتصاب غذا تنها سلاح زندانی؛ متاسفانه زندانیان در کشور ما برای احقاق حقوق اولیه خود جز اعتصاب غذا هیچ سلاحی ندارند. خصوصا زمانی که مسئولین مربوطه کمترین توجهی به این حقوق ندارند. حق درمان در زندان یکی از ابتدایی ترین حقوقی است که در زندانهای ایران اکثر زندانیان از آن محرومند؛ مگر زمانی که حال آنها رو به وخامت می‌گذرد و شاید فرصت طلایی درمان از بین رفته است. در برخی موارد همانگونه که بارها شاهد بوده ایم بدلیل کوتاهی دستگاه امنیتی زندانی جان خود را از دست می‌دهد. اینجانب یک ماه به جهت احقاق حق درمانم دست به اعتصاب غذا زدم. بدلیل نگرانی های خانواده و دوستان از وخامت حالم و با توجه به ارسال پرونده پزشکی ام به پزشکی قانونی؛ ضمن قدردانی از تمام کسانی که صدای ما بی صدایان بوده اند اعلام می‌دارم از امروز چهارشنبه مورخ ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۰، اعتصاب غذای خود را موقتا پایان میدهم و در صورت عدم تحقق ابتدایی ترین حقوق قانونی ام مجددا اعتصاب غذا را از سر خواهم گرفت”.

وی روز چهارشنبه ۱۳ بهمن برای انجام اندوسکوپی به بیمارستان رجایی کرج اعزام شد و پزشک اعلام کرد که آقای رضایی به بیماری فتق هیاتال، هلیکو باکتری و زخم اثنی عشر مبتلا است. این فعال مدنی علیرغم ناراحتی معده و مشکل در خوردن غذا، تاکنون از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است. این زندانی سیاسی همچنین به دلیل ضرب و شتم با شوکر در زمان بازداشت، از ناحیه زانوی پای چپ دچار مشکل شده است.

آرشام رضایی در تاریخ ۱۷ دی‌ماه ۹۷ توسط نیروهای اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و در تاریخ ۲۲ آبان ۹۸ با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعال مدنی در تاریخ ۷ اسفندماه ۹۷ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه بدون حضور وکیل و بدون اطلاع قبلی برگزار شد و آقای از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و توهین به رهبری مجموعا به ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی سید احمد زرگر عینا تایید کرد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” در خصوص وی قابل است.

آرشام رضایی در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه سال گذشته جهت تحمل دوره محکومیت ۵ ساله خود بازداشت و به یکی از سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر معروف به سوئیت منتقل شد. وی مجددا در تاریخ ۲۹ آبان از زندان رجایی شهر به مکانی نامعلوم منتقل و پس از ۳ روز به یکی از سلول‌های انفرادی بند امن این زندان منتقل شد. او نهایتا در تاریخ ۲۹ آذرماه ۹۹ به بند سیاسی زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. این فعال مدنی پیش از انتقال به زندان در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین به ریاست قاضی حاجی مرادی مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای او صادر شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای رضایی از بابت پرونده جدید وی در تاریخ ۱ بهمن‌ماه امسال در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، برگزار شد. وی در این جلسه از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیتی داخلی و خارجی کشور” به ۱۵ ماه حبس تعزیری و ۴ ماه کار اجباری در جهاد کشاورزی محکوم شد. وی نهایتا در این پرونده که به صورت مشترک با دو زندانی دیگر به نام های محمد ابوالحسنی و شکیلا منفرد علیه وی گشوده شده بود، از سوی دادگاه تجدیدنظر به عنوان متهم ردیف دوم، به ۱۱ ماه حبس تعزیری و ۴ ماه کار اجباری در سازمان جهاد کشاورزی محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، از این میزان مجازات اشد یعنی ۱۱ ماه حبس در خصوص وی قابل اجرا است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s