گزارشی از اجرای حکم اعدام ۸ زندانی در پنج زندان مختلف

 

در روزهای اخیر حکم اعدام ۸ زندانی در زندانهای آمل، گرگان، رجایی شهر کرج، مشگین شهر و اردبیل اجرا شد. این زندانیان پیشتر در پرونده های جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰، یک مرد در زندان گرگان اعدام شد.

هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، هاشم امیری، ۴۵ ساله توسط هرانا احراز شده است.

آقای امیری متهم بود که در سال ۹۲ در حین سرقت از یک منزل واقع در شهرک فرهنگیان گرگان، مرتکب قتل شده است.

از سوی دیگر بر اساس گزارشات دریافتی هرانا سحرگاه روز سه شنبه ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰، یک زندانی زن در زندان آمل اعدام شد.

این زندانی با هویت نامعلوم، ۷ سال قبل به اتهام قتل همسرش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در خصوص اعدام این زندانی گفت: “به دلیل اینکه هیچ کدام از زندانبانها حاضر به انداختن طناب دار بر گردن این زندانی نشدند، این زن ساعتها پای چوبه دار و در انتظار اعدام بود که نهایتا مسئول دیگری از خارج از زندان آمد و طناب را بر گردن او انداخت”.

همچنین ده زندانی در زندان رجایی شهر جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند که از میان آنها حکم اعدام چهار زندانی سحرگاه روز چهارشنبه ۲۴ آذرماه، اجرا شد.

هویت یکی از آنها محمود محمودی توسط هرانا احراز شده است. همچنین سازمان حقوق بشر ایران هویت سه زندانی اعدامی این زندان را حامد موسوی، کورش مظاهری و داوود (نام فامیل نامعلوم) عنوان کرده است.

بنا بر گزارشات دریافتی هرانا، ۶ نفر از ۱۰ زندانی منتقل شده توانستند با اخذ مهلت از اولیای دم به بند بازگردند.

سازمان حقوق بشر ایران همچنین در گزارشاتی دیگر اعلام کرد که دو زندانی در زندان مشگین شهر و اردبیل اعدام شدند. بنا بر این گزارش سحرگاه یکشنبه ۲۱ آذرماه ۱۴۰۰، یک زندانی به نام محمد تازه‌کار که در سال ۹۶ به اتهام قتل یکی از دوستان خود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، اعدام شد. در این گزارش آمده است: “احتمال میرود این زندانی در هنگام وقوع جرم انتسابی، زیر ۱۸ سال سن داشته است.”

بنابر این گزارش، روز چهارشنبه ۲۴ آذر ماه نیز، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان اردبیل به اجرا درآمد. هویت این زندانی محمد خدایی، ۴۰ ساله احراز شده است. محمد خدایی به اتهام قتل همسرش از حدود ۵ سال پیش بازداشت شده بود و تا پیش از انتقال به سلول انفرادی در بند ۱ این زندان به‌سر میبرد.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این گزارش توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (۸ اکتبر ۲۰۲۰ تا ۹ اکتبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۶۶ شهروند اعدام شدند و ۹۰ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۳ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s