مخالفت با اعزام به مرخصی حسین قشقایی به دلیل عدم مطالعه کتاب علی خامنه‌ای

 

مسئولان زندان تهران بزرگ با اعزام به مرخصی حسین قشقایی، زندانی سیاسی به بهانه عدم مطالعه کتاب “مدح خورشید” نوشته علی خامنه‌ای مخالفت کرده‌اند. در مرخصی پیشین این زندانی سیاسی نیز مطالعه این کتاب به عنوان شرط تمدید مرخصی وی اعلام شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مسئولان زندان تهران بزرگ با مرخصی حسین قشقایی، زندانی سیاسی مخالفت کرده‌اند.

این مخالفت به بهانه عدم مطالعه کتاب “مدح خورشید” نوشته علی خامنه‌ای صورت گرفته است. یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «مددکار زندان به آقای قشقایی گفته است که برای اعزام به مرخصی باید کتاب “مدح خورشید” را خوانده و از او سوال پرسیده شود و در صورت جواب دادن با مرخصی‌اش موافقت خواهد شد. برای تمدید مرخصی قبلی او نیز به آقای قشقایی گفته بودند باید این کتاب را مطالعه کند و به دلیل عدم قبول این شرط، ۵ روز تمدید شده مرخصی پیشین را در سیستم زندان به عنوان غیبت ثبت کرده‌اند. حال هم به دلیل غیبت و هم به دلیل مخالفت با خواندن این کتاب برای اعزام به مرخصی با مشکل مواجه شده است.»

آقای قشقایی پیشتر در تاریخ ۱۳ مردادماه از زندان تهران بزرگ به مرخصی اعزام و در تاریخ ۳۱ مردادماه با پایان مرخصی به زندان تهران بزرگ بازگشت.

آقای قشقایی روز جمعه ۲۹ اسفندماه سال گذشته، توسط شعبه ۱ واحد اجرای احکام کیفری دادسرای اوین جهت تحمل دوران محکومیت خود احضار شد. وی در تاریخ ۱۴ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

حسین قشقایی در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و ۱۰ روز بعد با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. وی مجددا در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۹۸ توسط ماموران اداره اطلاعات ساوه بازداشت و یک روز بعد آزاد شد.

آقای قشقایی اردیبهشت‌ماه ۹۹ در بخش نخست این پرونده توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ساوه به ریاست قاضی قاسم امیرآبادی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس تعلیقی و در بخش دوم پرونده خود توسط ۱۰۱ دادگاه کیفری زرندیه از بابت اتهامات”نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و توهین به مقامات و مامورین” به پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

این شهروند، در تاریخ ۲۴ دیماه ۹۹ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه محاکمه و نهایتا بهمن‌ماه سال گذشته توسط این شعبه از بابت اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال زندان در خصوص او قابل اجرا خواهد بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s