صدور کیفر خواست پرونده پیام ولی، شهروند بهائی ساکن کرج

کیفرخواست پیام ولی، شهروند بهائی توسط شعبه هفتم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرج صادر و پرونده وی به دادگاه انقلاب ارجاع داده شد. آقای ولی اوایل مهرماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان قزل حصار کرج منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کیفرخواست پرونده پیام ولی، شهروند بهائی ساکن کرج صادر و پرونده وی جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب ارسال شد.

بر اساس این کیفرخواست که توسط ساسان علی رمجی بازپرس شعبه هفت دادسرای عمومی و انقلاب کرج صادر شده است، آقای ولی به “تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه های معاند خارج از کشور” متهم شده است.

صدور کیفرخواست برای این شهروند بهائی همزمان با دسترسی وکیل تعیینی به پرونده وی صورت گرفته است. آقای ولی پیش از این در اعتراض به عدم حق دسترسی به وکیل تعیینی، در جلسه دادگاه حاضر نشده بود.

وی پیشتر طی نامه ای سرگشاده اتهامات مطروحه علیه خود را “تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی، تبلیغ علیه شرع مقدس اسلام در فضای مجازی و تحریک و اغوا برای ایجاد اغتشاش در فضای مجازی” عنوان کرده بود.

پیام ولی، شهروند بهائی ساکن کرج، روز شنبه ۲ مهر، ضمن تفتیش منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. وی نهایتا به زندان قزلحصار این شهر انتقال داده شد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s