بازداشت و آزادی؛ گزارشی از وضعیت سه شهروند در شهرهای مختلف

طی روزهای اخیر، حسین محمدی، دانشجوی دانشگاه هنر اصفهان و فواد سلیمی، شهروند ساکن سنندج با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. همچنین هیوا سلطانی اردلان، شهروند ساکن سقز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شوراهای صنفی دانشجویان کشور، روز پنجشنبه ۸ دی ماه ۱۴۰۱، حسین محمدی، دانشجوی دانشگاه هنر اصفهان آزاد شد.

آزادی آقای محمدی، با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، آقای محمدی در تاریخ ۲۸ آذر توسط شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز، از بابت اتهام “ اجتماع و تبانی” به ۳ سال و نیم حبس و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۸ ماه حبس محکوم شده است. وی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به دو سال ممنوعیت خروج از کشور و مصادره تلفن همراه محکوم شد. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات قانون اسلامی، مجازات اشد یعنی ۳ سال و نیم حبس در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

آقای محمدی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته اقتصاد شهری دانشگاه هنر اصفهان، در جریان اعتراضات سراسری در تاریخ ۸ آبان ماه در پی مراجعه‌ به دانشگاه دوره‌ ی کارشناسی‌ اش (دانشگاه هنر تبریز) جهت دریافت مدارک آموزشی، مقابل سلف دانشگاه بازداشت و سپس به زندان تبریز منتقل شد.

بنابر خبری دیگر، روز جمعه ۲ دی ماه، یک شهروند در سقز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

کردپا هویت وی را “هیوا سلطانی اردلان، کارمند استانداری کردستان و اهل سقز” عنوان کرده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است؛ “خانواده این شهروند تحت فشار و تهدید نیروهای امنیتی برای جلوگیری از خبررسانی درباره بازداشت آقای سلطانی اردلان، قرار گرفته اند.”

همچنین روز یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، فواد سلیمی، شهروند ساکن سنندج با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان این شهر آزاد شد.

این شهروند در تاریخ ۷ آذرماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. هرانا پیشتر در گزارشی به تداوم بازداشت آقای سلیمی پرداخته بود.

از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی در دست نیست.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s