روزبه مشکین خط علیرغم عدم تکمیل مراحل درمان جهت تحمل ادامه محکومیت احضار شد

روزبه مشکین‌ خط، زندانی سیاسی که چندی قبل از زندان اوین به مرخصی درمانی اعزام شده بود، علیرغم ناتمام ماندن مراحل درمان طی ابلاغیه ای جهت تحمل ادامه محکومیت خود احضار شده است. آقای مشکین خط از مشکلات کلیوی و آلرژی با زمینه عفونت رنج می‌برد و بازگشت وی به زندان مغایر با دستور پزشک است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روزبه مشکین‌ خط، زندانی سیاسی طی ابلاغیه ای جهت تحمل ادامه محکومیت خود احضار شد.

در این ابلاغیه که در تاریخ ۴ تیرماه صادر و به وثیقه گذار آقای مشکین خط ابلاغ شده، از او خواسته شده تا ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ این اخطاریه، نسبت به معرفی آقای مشکین خط به زندان اوین اقدام نماید. صدور این ابلاغیه علیرغم ناتمام ماندن مراحل درمان روزبه مشکین خط و مغایر با توصیه پزشکان است. این زندانی سیاسی که از مشکلات کلیوی و آلرژی با زمینه عفونت رنج می‌برد در تاریخ ۱۱ خردادماه، از این زندان به مرخصی درمانی اعزام شده بود.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت این شهروند به هرانا گفت: «آقای مشکین خط به دلیل بیماری های کلیوی و انجام آزمایشات مرتبط با آن نتوانست در موقع مقرر که ۲ تیرماه بود به زندان بازگردد. همچنین صدور ابلاغیه احضار برای وثیقه گذار او درحالی است که مسئولان قضایی و نهادهای امنیتی حین اعزام به مرخصی به وی وعده مساعد مرخصی متصل به آزادی را داده بودند، چرا که او برای سومین بار درخواست آزادی مشروط کرده بود.»

این منبع همچنین در رابطه با شرایط سلامتی آقای مشکین خط عنوان کرد: «هر دو کلیه او به علت شرایط نامناسب زندان طی مدت چهار سال و نیم حبس مختل شده است. در تازه ترین آزمایشات پزشکان متخصص به وی گفته اند که کلیه چپ او ۴۰ درصد و کلیه راستش ۶۰ درصد کارایی دارد و او باید تحت درمان قرار گیرد. آقای مشکین خط با این شرایط جسمانی دیگر توان تحمل زندان حتی برای مدت کوتاه را هم ندارد.»

برای اولین بار دادگاه تجدیدنظر استان تهران در آذرماه سال ۱۴۰۰ و برای دومین بار شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران با درخواست آزادی مشروط روزبه مشکین‌ خط مخالفت کردند. همچنین در بهمن ماه سال گذشته درخواست تعلیق مجازات و توقف اجرای حکم این زندانی نیز رد شده بود.

روزبه مشکین‌ خط در سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. گفته می‌شود که این فعال سیاسی پس از برگزاری دادگاه بدوی به مدت دو ماه در بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی در سنندج در سلول‌های انفرادی و تحت بازجویی بوده است.

وی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “تشکیل و راه‌اندازی گروه و دسته به قصد براندازی نظام” به ۱۱ سال حبس، اتهام “اجتماع و تبانی” به ۶ سال، اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به ۶ سال، اتهام “نشر اکاذیب” به ۳ سال، اتهام “تشویش اذهان عمومی” به ۲ سال و مجموعاً به ۲۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

دلیل انتساب این اتهام علیه وی، در رابطه با یک حزب با نام “حزب ایران سرافراز” عنوان شده است، در حالی که آقای مشکین خط مدعی است وزارت کشور مجوز تاسیس و فعالیت این حزب را صادر کرده است.

مردادماه ۹۸ این محکومیت توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۱ سال حبس تعزیری در خصوص اتهام “تشکیل و راه‌اندازی گروه و دسته به قصد براندازی نظام” برای او قابل اجرا است. یک سال پس از تایید حکم در پی درخواست تقلیل مجازات، محکومیت وی به ۱۰ سال حبس تغییر کرد.

نام آقای مشکین خط پیش از این به عنوان یکی از اعضای هیئت موسس جبهه اصلاح طلبان به نمایندگی از حزب ایران سرافراز در سال ۹۳ توسط این جبهه منتشر شده بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s