با حکم دادگاه انقلاب گرگان؛ نیما صفار به جزای نقدی محکوم شد

نیما صفار، شاعر، نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان، توسط دادگاه انقلاب این شهر به پرداخت ده میلیون تومان جزای نقدی بدل از یک سال حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیما صفار، شاعر، نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان، توسط دادگاه انقلاب این شهر به پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

رمضان حاجی مشهدی، وکیل مدافع نیما صفار در حساب شخصی خود در شبکه های اجتماعی در این خصوص عنوان کرد: «دادگاه انقلاب گرگان در رای حضوری، یک سال حبس آقای صفار را به پرداخت ده میلیون تومان جزای نقدی تبدیل کرد. در دفاع از موکل به حق بنیادی وی در آزادی بی حد و حصر بیان و عقیده تاکید نمودیم و تعهد را وظیفه ی اصلی هنرمند دانسته بودیم.»

هرانا روز چهارشنبه ۱ تیر ماه امسال از برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای صفار خبر داده بود.

جلسه بازپرسی این شهروند در تاریخ ۶ آبان ۱۴۰۰ در دادسرای عمومی و انقلاب گرگان برگزار شد. در جریان این جلسه، اتهام توهین به مقدسات به این فعال مدنی تفهیم شد و در پایان، وی با تودیع قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. آقای صفار سپس از اتهام توهین به مقدسات تبرئه شده بود.

نیما صفار پیشتر نیز سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در شهریورماه سال ۹۶ نیز به تحمل ۸۰ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در بهمن ماه سال ۹۶ جهت تحمل دوران محکومیت روانه زندان گرگان شد و در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۹۷ با پایان دوران محکومیت از این زندان آزاد شد.

آقای صفار همچنین در اسفندماه ۹۷ بدون داشتن وکیل توسط شعبه یک دادگاه انقلاب گرگان به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، این حکم در تاریخ ۶ مردادماه ۹۸ توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان گلستان عینا تایید و به وی ابلاغ شد. بر اساس دادنامه صادره در دادگاه بدوی، اتهام مطروحه علیه وی “فعالیت تبلیغی علیه نظام” عنوان شده بود، مصادیق مورد استناد دادگاه مطالب نوشته شده در صفحات شخصی او و شرکت در بازی مافیا که «به گفته قاضی یک بازی امنیتی است»، ذکر شده بود. این نویسنده نهایتا فروردین‌ماه ۹۹ از صدور حکم آزادی زودهنگام خود مطلع شد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s