تداوم محرومیت ها؛ گزارشی از آخرین وضعیت وحید افکاری در زندان عادل آباد شیراز

وحید افکاری، زندانی سیاسی کماکان در زندان عادل آباد شیراز در بند عبرت که از آن به عنوان بند دربسته نیز یاد می‌شود، نگهداری می شود. با وجود پیگیری ها و درخواست های مکرر آقای افکاری و خانواده وی با کارشکنی مسئولان و علیرغم وعده دادستان از انتقال این زندانی به بند سیاسی جلوگیری شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، وحید افکاری، زندانی سیاسی کماکان در زندان عادل آباد شیراز در بند عبرت که از آن به عنوان بند دربسته نیز یاد می‌شود، نگهداری می شود.

دست آقای افکاری اواسط فروردین ماه در پی ضرب و شتم ماموران زندان دچار آسیب دیدگی شده است و کماکان از این ناحیه رنج میکشد.

یک منبع نزدیک به خانواده افکاری در این خصوص به هرانا گفت: “باوجود گذشت بیش از دو ماه از آسیب دیدن دست وحید، وی به دلیل عدم رسیدگی مناسب و اعزام نشدن به مراکز درمانی تخصصی، کماکان در این ناحیه درد دارد. حتی به دلیل نبود پزشک متخصص در زندان، مسئولان بهداری آتل را به وحید دادند که دستش را ببندد.”

سعید افکاری اواسط فروردین ماه امسال در حساب شخصی اش از ضرب و شتم برادر خود وحید افکاری و آسیب دیدن دستش در زندان عادل آباد شیراز خبر داده بود. وی در این خصوص گفته بود: “دست وحید توسط ماموران زندان و در جریان اعتراض او به انتقال یک زندانی سیاسی به سلول انفرادی شکسته است.”

به گفته این منبع مطلع، کماکان از انتقال آقای افکاری به بند عمومی زندان امتناع شده و او همچنان در سلول‌های چند نفره بند عبرت نگهداری میشود.

نوید افکاری و وحید افکاری در تاریخ ۲۶ شهریورماه ۱۳۹۷ و حبیب افکاری در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۷ در رابطه با اعتراضات سراسری مرداد ۹۷ بازداشت شدند. این افراد در جریان بازجویی‌ها برای اخذ اعتراف بارها مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته‌اند.

این شهروندان توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز مورد محاکمه قرار گرفتند و نوید افکاری به ۲ بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، وحید افکاری به ۵۴ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، حبیب افکاری به ۲۷ سال و ۳ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. هرانا در تاریخ ۷ شهریورماه ۹۹ نخستین بار در گزارشی به تفضیل از صدور احکام اعدام، حبس و شلاق برای نوید، وحید و حبیب افکاری خبر داد و اسناد مربوط به آن را نیز منتشر کرد.

نوید افکاری، کشتی گیر ایرانی در نهایت سحرگاه روز شنبه ۲۲ شهریورماه ۹۹ علیرغم ابهامات جدی در پرونده و موج جهانی حمایت از وی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

وحید و حبیب افکاری از اواسط شهریورماه ۹۹ به بند عبرت (بند دربسته) که محل نگهداری زندانیان محروم از تماس تلفنی است منتقل شدند. در برخی موارد زندانیان محکوم به اعدام، پیش از اجرای حکم به این بند منتقل می‌شوند، امری که همواره با اعتراض برادران افکاری و خانواده آنان مواجه بوده است.

اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ جلسه بازپرسی آنان در ارتباط با شکایت برادران افکاری از بابت ضرب و شتم، نگهداری بلندمدت در سلول انفرادی و همچنین تهدید به قتل توسط دو تن از مقامات برگزار شد. به گفته سعید افکاری، این جلسه با حضور وحید افکاری بدون دسترسی به پرونده و اسناد نقض حقوق متهمان برگزار شده بود.

پیشتر شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی وحید افکاری را رد کرد. سعید دهقان، وکیل مدافع برادران افکاری طی یادداشتی ضمن اعلام این خبر در این خصوص گفته بود؛ “حتی اگر یکبار، ولو روزنامه‌وار پرونده را می‌‌خواندند، دلایل قانونی آنقدر بود که اعاده دادرسی درباره رأیی با ٢۴ تناقض و ۳ دروغ پذیرفته شود.”

نهایتا در تاریخ ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۰، حبیب افکاری، زندانی سیاسی به صورت زودهنگام از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد. گفته می شود که آزادی آقای افکاری به صورت مشروط صورت گرفته است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s