تداوم بازداشت و بلاتکلیفی مژگان باقری، معلم بازداشتی

مژگان باقری، فعال صنفی معلمان استان فارس علیرغم گذشت حدود یک ماه از زمان دستگیری، کماکان در یکی از بازداشتگاه های امنیتی شیراز، در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد. وی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه امسال، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی معلمان در شیراز بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۹ خردادماه ۱۴۰۱، مژگان باقری، فعال صنفی معلمان استان فارس در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.

خانم باقری در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه امسال در جریان برگزاری تجمع اعتراضی معلمان در شیراز بازداشت شد.

پس از بازداشت مژگان باقری به همراه چند تن دیگر از فعالان صنفی معلمان فارس به نامهای فریبا نظام زاده، محمد عالیشوندی، مهرداد یغمایی، افشین رزمجو و حمید عباسی، در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه شماری از معلمان و فعالین صنفی در حمایت از همکاران بازداشتی خود و با درخواست آزادی آنان تجمعی در شیراز برگزار کردند که بیش از ۲۰ تن بازداشت شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی از اعتراضات معلمان و فرهنگیان در اردیبهشت ماه امسال در کشور، به جمع بندی این اعتراضات پرداخت.

معلمان معترض مطالبات خود را «اجرای کامل قانون رتبه بندی فرهنگیان شاغل و همچنین قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان»، «رسمی شدن نیروهای استخدام موقت، نیروهای خدمات آموزشی، آموزشیاران نهضت و مربیان پیش دبستانی»، «پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان سال ۱۴۰۰»، «بهبود معیشت نیروهای خدماتی»، «اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی»، «آزادی معلمان زندانی»، «آموزش رایگان و با کیفیت برای دانش آموزان»، «پرداخت بیمه دانش آموزان» و همچنین «تشکیل کلاسهای درس با ظرفیت حداکثر ۱۶ دانش آموز» عنوان کردند.

روز ۱۲ اردیبهشت روز معلم نامیده می‌شود. سابقه نام‌گذاری روز معلم در ۱۲ اردیبهشت به مناسبت کشته شدن یکی از معلمان به نام ابوالحسن خانعلی در روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰ در تجمع اعتراضی معلمان در میدان بهارستان مربوط است.

 بنابر گزارش یکساله اخیر مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در شهرها و استانهای مختلف کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان دست به تجمعات و اعتصابات اعتراضی زدند. از این قرار، ۱۰۳۰ تجمع و ۳۷۲ اعتصاب به ثبت رسیده است. گفتنی است طی یک سال گذشته، ۱۰۶ مورد بازداشت، ۵۰ مورد احضار و ۱۲ مورد محاکمه در مراجع قضایی و امنیتی ، ۹ مورد ضرب و شتم و ۱ مورد خودکشی معلم گردآوری شده است. همچنین ۶ تن از معلمان و فعالان این حوزه، به ۱۶۹ ماه حبس و ۲۱ میلیون و پانصد هزار تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s