آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات امیرحسین مرادی و علی یونسی برگزار شد

 

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از برگزاری آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات امیرحسین مرادی و علی یونسی در روز یکشنبه ۲۸ فروردین‌ماه خبر داد. به گفته این وکیل دادگستری ویدئوی ارائه شده از سوی نماینده دادستان، پیش‌تر در حساب توییتر منتسب به خبرگزاری فارس منتشر شده بود. این فیلم پس از پایان دوران بازجویی متهمین در ساختمان مدرسه زندان اوین ضبط شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از برگزاری آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات امیرحسین مرادی و علی یونسی در روز یکشنبه ۲۸ فروردین‌ماه در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران خبر داد.

به گفته این وکیل دادگستری در جریان جلسه دادگاه فیلم ارائه شده از سوی نماینده دادستان، پیش‌تر در حساب توییتر منتسب به خبرگزاری فارس منتشر شده بود.

مصطفی نیلی در این خصوص گفت: قاضی پرونده با توجه به درخواست متهمین برای ملاحظه شرایط بازجویی، در جلسات قبلی به دادستانی دستور داده بود که فیلم بازجویی‌ها به دادگاه ارائه شود. فیلمی از سوی نماینده دادستان به دادگاه ارائه و در جلسه پخش شد که فیلم مورد نظر دادگاه از جلسه بازجویی‌ها نبود. این فیلم، همان فیلمی بود که پس از پایان دوران بازجویی متهمین در ساختمان مدرسه زندان اوین ضبط شده و کاملا مشخص بود که یک فیلم حرفه‎‌ای با یک ساختار حرفه‌ای است. آشکار بود که این فیلم، هیچ ارتباطی با دوران بازجویی ندارد و این مسئله با اعتراض وکلا مواجه شد و قاضی دادگاه نیز اذعان کرد که این فیلم، هیچ ربطی به آن چه مورد درخواست دادگاه بوده، نداشته است.

به گفته مصطفی نیلی: این فیلم در حقیقت، همان فیلمی است که بخش‌هایی از آن توسط خبرنگار خبرگزاری فارس و در توئیتر منتسب به این خبرگزاری در سال گذشته منتشر شده بود. کما اینکه بابت انتشار همان فیلم هم به وکالت از جانب موکلین، شکایاتی را در دادسرای فرهنگ و رسانه ثبت کرده و منتظر رسیدگی به این امر هستیم. در ادامه، سوالاتی از جانب قاضی دادگاه از موکلین پرسیده و سپس دفاع آخر از ایشان و وکلا اخذ شد. برای تکمیل دفاعیات نیز، مقرر شد تا لوایح دفاعیه در روزهای آینده به دادگاه ارائه شود.

آقای نیلی در پایان افزود: در جلسه دادگاه، ما مجددا بر این امر که بر اساس قانون، قرار بازداشت موقت باید به وثیقه تبدیل شود و ادامه بازداشت غیرقانونی است، تاکید کردیم. رئیس دادگاه هم در جواب اعلام کرد که در روزهای آینده در خصوص این مسئله تصمیم خواهد گرفت. اگر چنانچه، نکته‌ جدیدی در لوایح دفاعیه‌ دیده شود که دادگاه بر اساس آن، تشخیص لزوم بررسی و رسیدگی دهد، جلسه بعدی تشکیل خواهد شد و در غیر این صورت، جلسه دیگری تا صدور رای دادگاه نخواهیم داشت.

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در تاریخ ۲۲ فروردین ۹۹ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. گفته می‌شود بازداشت این دانشجویان، توسط ماموران لباس شخصی، بدون ارائه حکم قضایی و همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۹۹ این دانشجویان را به همکاری با مجاهدین خلق متهم کرد.

چندی بعد آیدا یونسی، خواهر علی یونسی با انتشار ویدئویی در فضای مجازی این اتهامات را تکذیب کرده و دلیل مطرح شدن آن را سابقه زندان پدر و مادر خود در دهه شصت عنوان کرد. شهریورماه ۹۹ آیدا یونسی از فشار بر برادر خود برای انجام اعترافات تلویزیونی خبر داد. آبان‌ماه ۹۹ علی یونسی به کرونا مبتلا شده و مدتی بعد پس از بهبودی به سلول چند نفره بازگردانده شد.

در خصوص این دانشجویان گفتنی است که امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶ و علی یونسی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶ است. همچنین، علی یونسی با کسب مدال طلا در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک که در چین برگزار شد، برای ایران افتخار آفریده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s