پرویز تاریخی از زندان اوین آزاد شد

 

پرویز تاریخی، زندانی امنیتی و کارشناس سابق آژانس فضایی ایران پس از تحمل ۱۴ ماه حبس، از زندان اوین آزاد شد. آقای تاریخی که در سال ۹۷ با شکایت مرکز حراست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اتهام “افشای اطلاعات طبقه بندی شده سازمان فضایی ایران” مواجه شده بود، پیشتر توسط دادگاه کیفری دو تهران به ۲ سال زندان و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد و حکم صادره در مرحله تجدیدنظر عینا تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پرویز تاریخی، زندانی امنیتی از زندان اوین آزاد شد.

آزادی آقای تاریخی به صورت زودهنگام و پس از تحمل ۱۴ ماه از دوران محکومیت وی صورت گرفته است.

از جزئیات و شرایط آزادی این شهروند اطلاعی در دست نیست‌.

آقای تاریخی در سال ۹۷ با شکایت مرکز حراست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اتهام “افشای اطلاعات طبقه بندی شده سازمان فضایی ایران” مواجه شد. پرونده پرویز تاریخی در تاریخ ۴ تیرماه همان سال پس از حضور در شعبه ۱ دادسرای اوین و ارائه آخرین دفاع به شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو تهران ارجاع داده شد.

شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو تهران به ریاست قاضی افشین دهقان در تاریخ ۲۱ شهریورماه ۹۷، پرویز تاریخی را از بابت اتهام “افشای اطلاعات طبقه بندی شده سازمان فضایی ایران” به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

دادگاه در خصوص صدور این حکم اینگونه استناد کرده است که: «حسب گزارش وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشارالیه در سال ۲۰۰۶ نامه‌ای از افسر اطلاعاتی موساد تحت پوشش شرکت اسپانیایی به نام دفار جهت دعوت به همکاری دریافت در حاشیه اجلاس کوپوس در خرداد ۱۳۸۷ در وین ملاقات شده و مورد تخلیه اطلاعاتی قرار می‌گیرد. همچنین متهم با ربط دادن صنعت صلح آمیز ماهواره‌ای غیرنظامی به صنایع موشکی و نظامی و اتمی موجب خسارات جبران ناپذیری به حیثیت سازمان فضایی در مجامع بین المللی می‌گردد.»

این امر در حالی است که به گفته یک منبع نزدیک به خانواده آقای تاریخی، او در زمان ذکر شده در پرونده و در زمان برگزاری اجلاس، کشور را ترک نکرده بود و در ایران حضور داشت. همچنین دادگاه در بخش دیگری از حکم به انتشار مقاله‌ای در سال ۱۳۸۸ با عنوان “برنامه فضایی ایران” اشاره کرده و وی را متهم به معرفی ارگان‌های دولتی که در حوزه سیاستگذاری فعالیت دارند و معرفی طرح‌ها و پروژه‌های سازمان کرده است. این کارشناس فضایی در دفاعیات خود مراجع و منابع این مقاله را در دسترس عموم عنوان کرده و اتهامات وارده را رد کرده است.

حکم صادره نهایتا در آذرماه ۹۸ توسط شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام و مستشاری محمدحسن خدایی عینا تایید شد. وی در تاریخ ۷ دیماه ۹۸ جهت اجرای حکم به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای اوین به ریاست قاضی محمدمهدی براعه فراخوانده شده و از آذرماه ۹۹ تاکنون دوران محکومیت خود را در بند ۸ زندان اوین سپری میکرد.

پرویز تاریخی، فرزند احمد، متولد ۱۳۳۹ در شهرستان مراغه واقع در استان آذربایجانی شرقی است. وی فیزیکدان و کارشناس علوم و فنون فضایی وابسته به آژانس فضایی ایران و دارای مدرک دکتری در رشته فیزیک است. آقای تاریخی بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ سابقه عضویت در کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح آمیز از فضا را نیز دارد. او همچنین عضو انجمن بین المللی نویسندگان علوم است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s