اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج

 

سحرگاه روز چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، سحرگاه روز چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه ۱۴۰۰، یک زندانی پس از ۱۰ سال در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بر اساس این گزارش، روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال ۹۰، خانواده‌ای با مراجعه به اداره پلیس از ناپدید شدن پدرشان به نام فرهاد که مردی کارخانه دار بود خبر دادند.

ماموران در تحقیقات ابتدایی پی بردند که فرهاد آخرین بار با ۲ مرد به نام سعید و سیامک قرار کاری داشته و از آن زمان به بعد ناپدید شده است.

بدین ترتیب کارآگاهان پلیس آگاهی تهران این ۲ فرد را بازداشت کرده و تحت بازجویی قرار دادند.

سیامک یکی از متهمان در اعترافاتش گفت: به کمک سعید فرهاد را به قتل رساندیم و بعد جسدش را داخل صندوق عقب خودرو گذاشته و به کارخانه تولید وسایل گرمایشی و سرمایشی که مال فرهاد بود بردیم و جسد را در آنجا دفن کردیم.

پرونده برای صدور حکم نهایی به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شد و جلسه رسیدگی به این پرونده در شعبه دهم دادگاه کیفری به ریاست قاضی قربانزاده برگزار شد.

 سعید متهم اصلی پرونده در دفاع از خود گفت: در کارخانه کار می‌کردم تا اینکه بی پول شدم و تصمیم گرفتم پول‌های داخل گاوصندوق شرکت را به سرقت ببرم.

وی افزود: شب حادثه سیامک هم همراه من بود و بعد از اینکه فرهاد را خفه کردیم جسدش را به کارخانه منتقل کرده و جسد را در آنجا دفن کردیم.

در ادامه سیامک پشت تریبون قرار گرفت و گفت: حرفهای سعید را قبول ندارم من نیز مثل سیامک وضعیت مالی خوبی نداشتم اما از ماجرای قتل بی خبر بودم، من در قتل نقشی نداشتم و در این سالها که در زندان بودم همه زندگی‌ام از بین رفته است.

در ادامه یکی از شاهدان ماجرا در جایگاه قرار گرفت و اظهار کرد که لحظات قتل را ندیده و تنها صحنه خروج صندوق شرکت توسط سعید و سیامک را دیده است.

قضات دادگاه پس از جلسه رسیدگی پرونده با توجه به مدارک و شواهدی که وجود داشت سعید را عامل قتل معرفی کرده و حکم اعدام برای او صادر شد.

حکم اعدام این فرد در دیوان عالی کشور تایید شد و پرونده برای اجرای حکم به اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران ارجاع شد. حکم او امروز چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه ۱۴۰۰، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (۸ اکتبر ۲۰۲۰ تا ۹ اکتبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۶۶ شهروند اعدام شدند و ۹۰ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۳ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s