زندان رجایی شهر کرج؛ گزارشی از زندانیان متهم به رابطه رضایتمندانه با همجنس

 

حدود ۱۵ زندانی متهم به رابطه با همجنس در بندهای ۲ و ۱۰ زندان رجایی شهر کرج عمدتا به صورت بلاتکلیف نگهداری می‌شوند. این شهروندان تحت عنوان اتهاماتی چون رابطه نامشروع و لواط بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حدود ۱۵ زندانی متهم به رابطه با همجنس در بندهای ۲ و ۱۰ زندان رجایی شهر کرج عمدتا به صورت بلاتکلیف نگهداری می‌شوند.

این شهروندان تحت عنوان اتهاماتی چون رابطه نامشروع و لواط بازداشت شده‌اند. یک منبع مطلع در خصوص شرایط این افراد به گفت: «این افراد از بدو ورود از سوی زندانیان متهم به جرائم خشن مورد آزار و اذیت و تهدید قرار می‌گیرند و به چشم طعمه به آنها نگاه می‌شود. برخی از آنها حدود ۲ تا ۵ سال بلاتکلیف هستند.»

بازداشت این شهروندان صرفا به دلیل داشتن رابطه رضایتمندانه با همجنس صورت گرفته و این فارغ از آمار زندانیان متهم به تجاوز (لواط به عنف) است.

این منبع مطلع در ادامه افزود: «تعدادی از آنها حتی دادگاهشان هم برگزار نشده که حکمشان صادر شود و تکلیف خود را بدانند، در شرایط نامناسبی نگهداری می‌شوند و رفتار سایر زندانیان جرائم عمومی با آنان زندگی را برایشان دشوارتر کرده است.»

بندهای ۲ و ۱۰ در طبقه سوم این زندان واقع هستند. بند ۱۰ تحت عنوان بند فرهنگی نیز شناخته می‌شود و زندانیان با جرائم گوناگون همچون سرقت، متهم به قتل و یا عضویت در داعش که در زندان شاغل هستند، در آنجا نگهداری می‌شوند. بند ۲ نیز با عنوان دارالقرآن شناخته شده و زندانیان متهم به جرائم خشن در آنجا محکومیت خود را سپری می‌کنند.

قوانین در ایران نه تنها در خدمت حمایت از حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نیست بلکه در نقطه مقابل به سلاحی مرگبار علیه آنان تبدیل شده است، بعنوان مثال در فصل اول باب دوم قانون مجازات اسلامی رابطه جنسی رضایتمندانه با همجنس بزرگسال جرم‌انگاری شده و در صورت اثبات، مجازات‌هایی از شلاق تا اعدام را برای افراد پیش‌بینی کرده است. هرانا اردیبهشت‌ماه امسال به مناسبت ۱۷ ماه مه، روز جهانی مقابله با همجنسگراستیزی، ترنس ستیزی و دوجنسگراستیزی گزارشی اجمالی از نقض حقوق جامعه اقلیت‌های جنسی در ایران در بازه زمانی یکساله و همچنین مشخصات شماری از افراد و یا موسسات ناقض حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی که توسط دادگستر، بانک اطلاعاتی جامع ناقضان حقوق بشر در ایران جمع آوری شده را منتشر کرد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s