محکومیت ۱۲ شهروند به مجموعا ۱۵ سال حبس و ۸۸۸ ضربه شلاق در اردبیل

 

حسین بالاخانی عیسی لو، مصطفی پروین، مرتضی پروین، حامد حیدری باریس، محمد جولانی اوجاق، پرویز سیابی گرجان، سبحان بخشی، مهدی هوشمند، بهمن خیرجو، مجتبی پروین، عسگر اکبرزاده خضرآبادی و سجاد جولانی اوجاق، ۱۲ فعال ترک (آذربایجانی)، از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل، هریک به تحمل ۱۴ ماه و ۳۲ روز حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دوازده تن از فعالین ترک (آذربایجانی)، از سوی دادگاه کیفری اردبیل به حبس و شلاق محکوم شدند.

بر اساس این حکم که در تاریخ ۱۷ مهرماه از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهر اردبیل صادر شده است، حسین بالاخانی عیسی لو، مصطفی پروین، مرتضی پروین، حامد حیدری باریس، محمد جولانی اوجاق، پرویز سیابی گرجان، سبحان بخشی، مهدی هوشمند، بهمن خیرجو، مجتبی پروین، عسگر اکبرزاده خضرآبادی و سجاد جولانی اوجاق، ۱۲ تن از فعالین ترک (آذربایجانی)، از بابت اتهام “تمرد نسبت به ماموران انتظامی حین انجام وظیفه” هریک به ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری و از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال” هریک به ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

بر اساس دادنامه صادره در خصوص متهمان پرونده مذکور مجازات اشد یعنی ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق قابل اجرا خواهد بود با این حال اجرای تمام محکومیت ۳ تن از متهمان پرونده به نام های حسین بالاخانی، محمد جولانی، سجاد جولانی و همچنین نصف مجازات قابل اعمال حبس و تمام مجازات شلاق پرویز سیابی به مدت چهار سال به حالت تعلیق درآمده است.

جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروندان پیشتر در تاریخ ۴ مهرماه در این شعبه برگزار شده بود.

این شهروندان پیشتر نیز در جلسه دیگری در تاریخ ۲۹ شهریور‌ماه، از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل به ریاست قاضی قدیمی، در خصوص اتهامات «توهین‌ به‌ رهبری‌» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند.

 در جریان اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین در واکنش به تحولات منطقه، طی روزهای چهارشنبه ۹ مهرماه تا روزهای ۱۳ و ۲۷ مهرماه ۹۹ تعداد پرشماری بازداشت شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

تیرماه سال گذشته نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s