موج اعدام های گروهی در زندان های شمال شرق کشور

 

طی دو هفته اخیر هرانا گزارشات متعددی در خصوص اعدام های دسته جمعی در زندان های شمال کشور از جمله زندان های تایباد، تربت جام و مشهد دریافت کرده است. اعدام شدگان عمدتا از اتباع خارجی و با عناوین اتهامی مرتبط با موادمخدر بوده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی دو هفته اخیر هرانا گزارشات متعددی در خصوص اعدام های دسته جمعی در زندان های شمال کشور از جمله زندان های تایباد، تربت جام و مشهد دریافت کرده است.

بر اساس گزارشات دریافتی اعدام شدگان عمدتا از اتباع خارجی و با عناوین اتهامی مرتبط با موادمخدر بوده اند.

روز پنجشنبه ۱ مهرماه نیز در زندان تربت جام، ۹ زندانی جهت اجرای حکم منتقل شدند که از این تعداد حکم ۸ تن از آن ها به اجرا درآمد. هویت یکی از این زندانیان محمد صادقی، ۲۲ساله، توسط هرانا احراز شده است.

همچنین هفته گذشته دستکم ۷ نفر در زندان مشهد به صورت دسته جمعی اعدام شدند. دو تن از اعدام شدگان با محمد صادقی نسبت خانوادگی داشتند که در پرونده هایی جداگانه به اعدام محکوم شده بودند.

در زندان تایباد نیز بر اساس گزارشات دریافتی هرانا در روزهای اخیر دستکم ۵ تن اعدام شدند. هرانا پیشتر طی گزارشی از اجرای حکم اعدام یک زندانی در این زندان خبر داده بود. هویت این شهروند تبعه افغانستان، اهل هرات و متاهل، کماکان توسط هرانا در حال بررسی است.

با توجه به تبعه خارجی بودن بسیاری از اعدام شدگان، کسب اطلاعات به دشواری صورت می‌گیرد، با این حال هرانا کماکان هویت و جزییات دیگر زندانیان اعدام شده را تحت بررسی دارد.

گفته می شود این تصمیم گیری ها و اعدام های دسته جمعی اخیر که عمدتا از اتباع خارجی بوده اند، تا حد زیادی ناشی از تحولات منطقه، بخصوص تحولات اخیر افغانستان بوده است.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده و هیچگونه شفاف سازی از سوی مسئولان مربوطه صورت نگرفته است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s