با پایان دوران محکومیت؛ محمد بنازاده امیرخیزی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد

 

محمد بنازاده امیرخیزی زندانی سیاسی، روز پنجشنبه ۲۴ تیرماه، با پایان دوران محکومیت خود از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد. این زندانی سیاسی در تیرماه سال گذشته حالی که قرار بود با اعمال یکی از بخشنامه های قوه قضاییه با سپری کردن ۳ سال و شش ماه از دوران محکومیت پیشین خود آزاد شود، از بابت پرونده ای که در زندان علیه وی گشوده شده بود، به ۱ سال زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰، محمد بنازاده امیرخیزی، زندانی سیاسی، از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

آزادی آقای امیرخیزی با پایان دوران محکومیت صورت گرفته است. با این حال در هنگام آزادی، جهت حکم ۲ سال تبعید او در پرونده پیشین، قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی تودیع و اجرای حکم تبعید به دلیل شیوع کرونا متوقف شده است.

محمد بنازاده امیرخیزی، در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۵، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد. او در آذرماه ۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیتی ملی از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق و اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان محکوم شد. این حکم در تیرماه ۹۷ در مرحله تجدیدنظر نیز عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا بود.

آقای امیرخیزی در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۹، جهت تفهیم اتهام از بابت پرونده جدیدی که در ایام حبس برای وی گشوده شد به دادسرای اوین منتقل شد. این انتقال در حالی بود که قرار بود این زندانی در طی همان هفته با بخشنامه ابلاغی قوه قضاییه با گذراندن سه سال و نیم از دوران محکومیت خود آزاد شود. در جریان این جلسه این زندانی سیاسی مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و پس از صدور قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی مجددا به زندان بازگردانده شد. گفته می‌شود که با فشار وزارت اطلاعات این پرونده در تاریخ ۲۵ تیرماه مجددا گشوده شده است.

محمد بنازاده امیرخیزی در تاریخ ۱ مردادماه سال گذشته جهت بازجویی از بابت این پرونده از زندان رجایی شهر کرج به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و نهایتا اواخر شهریورماه سال گذشته با پایان ایام بازجویی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

آقای امیرخیزی اوایل دیماه ۹۹، از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل و نهایتا توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

محمد بنازاده امیرخیزی، در تاریخ ۲۴ اسفندماه ۹۹، به بیمارستان مدنی کرج اعزام و مجددا به زندان بازگردانده شد. پزشکان بیمارستان به آقای امیرخیزی اعلام کردند که تست سرطان پروستات او مثبت است و باید استراحت مطلق داشته باشد و زودتر تحت عمل جراحی قرار گیرد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s