دفتر جامعه جهانی بهائی: حکومت ایران را برای نفرت پراکنی بازخواست کنید

 

 

دفتر جامعه جهانی بهائی در ژنو با انتشار بیانیه‌ای نسبت به کارزار نفرت پراکنی حکومت ایران علیه بهائیان این کشور واکنش نشان داده و خواستار بازخواست مقامات ایران شده است. در این بیانیه با اشاره به شدت گرفتن نفرت پراکنی پروپاگاندای حکومت علیه جامعه بهائی ایرانی نسبت به احتمال افزایش سرکوب بهائیان ابراز نگرانی شده است. بر اساس این بیانیه اخیرا حکومت ایران و نهادهای وابسته به آن استراتژی غیرانسانی جلوه دادن جامعه بهائی را از طریق صدها وبسایت، صفحات اینستاگرام، کانال‌های تلگرام و اتاق‌های کلاب هاوس در پیش گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، دفتر جامعه جهانی بهائی در ژنو با انتشار بیانیه‌ای با عنوان “سازماندهی نفرت: شدت گرفتن پروپاگاندا در ایران و افزایش نگرانی‌ها در مورد بهائیان” نسبت به کارزار نفرت پراکنی جمهوری اسلامی ایران علیه بهائیان این کشور واکنش نشان داده است.

“جامعه جهانی بهائی، امروز، خواستار بازخواست حکومت ایران در مورد کارزار نفرت پراکنی علیه بهائیان این کشور شده است. در ماه‌های اخیر، کارزار نفرت پراکنی و پروپاگاندای حکومت که بیش از چهار دهه قدمت دارد به مراحل جدیدی وارد شده و پیچیدگی و میزان آن به شدت افزایش یافته است. این مسئله نگرانی های جدیدی نسبت به حقوق بهائیان ایران ایجاد کرده است زیرا همانگونه که تاریخ نشان می‌دهد نقض شدید و فاحش حقوق بشر اغلب در فضایی آمیخته به نفرت و دروغ پراکنی صورت می گیرد.

جامعه جهانی بهائی برای دهه‌ها تبلیغات ضدبهائی در ایران را رصد کرده و در ماه‌های اخیر شاهد گسترش دستگاه پروپاگاندای نفرت علیه بهائیان بوده است. استراتژی کنونی برای غیرانسانی جلوه دادن جامعه بهائی در شبکه گسترده و رو به افزایشی از صدها وبسایت، صفحات اینستاگرام، کانال‌های تلگرام و اتاق‌های کلاب هاوس دیده می‌شود، جایی که مطالبی از جمله «بهائیت نجس و دشمن دین و ایمان شماست»، «ارتباط برقرار کردن با بهائیان ممنوع است»، «خرید از مغازه یک بهائی حرام است» و «حقوق بشر مدرن دروغی بزرگ است» در کنار بسیاری دیگر از عناوین منتشر می‌شود. این پایگاه‌ها صدها هزار مطالب دروغ را تولید و میان میلیون‌ها ایرانی توزیع می‌کنند. سندی منتشر شده توسط جامعه جهانی بهائی با عنوان «برانگیختن نفرت» تحلیل جزئی‌تری از این کارزار ۴۰ ساله رسانه‌ای علیه بهائیان را ارائه می‌دهد.

وب سایت‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی پر است از ویدئوها، مقالات روزنامه‌ها، متون رسانه‌ها، کتاب‌ها، سمینارها، نمایشگاه‌ها، دیوارنویسی‌ها و فتواهایی که هم از منابع رسمی حکومتی منتشر می‌شوند و هم از آن دسته از رسانه‌ها که با وجود وابستگی به حکومت ادعای استقلال می‌کنند. خانم دیان عالئی، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد در ژنو می گوید: «تاریخ آکنده از قربانیان جرائم فجیعی است که نفرت پراکنی آنها را دامن زده است. ما نگران این هستیم که افزایش نفرت پراکنی و دروغ پراکنی فزاینده علیه بهائیان، افزایش شدید سرکوب علیه آنها را در پی داشته باشد.»

ترویج دروغ یکی از حربه‌های اصلی حکومت ایران در سرکوب بهائیان از زمان انقالب اسلامی در سال ۱۹۷۹ تاکنون بوده است. هدف، غیرانسانی جلوه دادن بهائیان و ترویج نفرت عمومی نسبت به این جامعه است تا جرائمی که علیه آن ها صورت می گیرد توجیه‌پذیر باشد. این روشی متداول است که حکومت های سرکوبگر در طول تاریخ همواره به آن متوسل شده‌اند.

حکومت ایران، بهائیان را به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت نمی‌شناسد. در نتیجه بهائیان حق اعتراض قانونی به این اظهارات را ندارند و همچنین فاقد اجازه پاسخگویی و ارائه دیدگاههایشان برای هموطنان خود هستند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در سندی که در سال ۲۰۱۹ با عنوان «برنامه عملی برای مقابله با نفرت پراکنی» منتشر کرد می‌گوید: «نفرت پراکنی تهدیدی برای ارزشهای دموکراتیک، ثبات اجتماعی و صلح است. سازمان ملل متحد به عنوان یک اصل باید همه جا با نفرت پراکنی مقابله کند. سکوت می تواند به نشانه بی تفاوتی نسبت به تعصب و عدم شکیبایی تعبیر شود و همزمان اوضاع وخیم تر شده و افراد آسیب پذیر به قربانی
تبدیل شوند.»

براساس معاهده‌های بین المللی که ایران نیز آنها را پذیرفته، از جمله میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ترویج نفرت ممنوع است. خانم بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد می گوید: «ایران پیوسته تعهدات بین المللی خود را زیر پا گذاشته است و حال وقت آن است که به خاطر ترویج نفرت و موارد بی شمار نقض حقوق بشر که با مصونیت کامل علیه جامعه بهائی روا داشته مورد بازخواست قرار گیرد.»

ژنو / ۸ جولای ۲۰۲۱.”

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s