پرونده سازی جدید؛ تفهیم اتهام داوود و ایوب شیری در دادسرای تبریز

ایوب و داوود شیری، فعالین ترک (آذربایجانی) محبوس در زندان تبریز روز شنبه ۵ تیرماه در شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر حاضر و از بابت پرونده جدیدی که اخیرا برای آنها گشوده شده تفهیم اتهام شدند. ایوب و داوود شیری پیشتر توسط دادگاه انقلاب تبریز به ترتیب به ۲ و ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این شهروندان روز شنبه ۲۲ خردادماه پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای تبریز بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان این شهر منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۵ تیرماه ۱۴۰۰، ایوب و داوود شیری، فعالین ترک (آذربایجانی) محبوس در زندان تبریز دادسرای عمومی و انقلاب این شهر حاضر شدند.

در جریان این جلسه که در شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز برگزار شد، ایوب و داوود شیری از بابت اتهام “تشکیل گروه غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت ملی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. این برادران پس از صدور قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای هر یک به زندان تبریز بارگردانده شدند.

به گفته یک منبع مطلع تفهیم اتهام این شهروندان در شرایطی است که آنان پیشتر در خصوص اتهام عضویت در گروه گاماج (طیف مستقل آذربایجان) بازداشت و در حال سپری کردن دوران محکومیت خود هستند.

ایوب و داوود شیری در تاریخ ۲۶ آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۷ اسفندماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

داوود شیری در خصوص این پرونده در مردادماه ۹۹، توسط دادگاه انقلاب تبریز از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و عضویت در گروه گاماج (طیف مستقل آذربایجان) به ۳ سال حبس تعزیری، معدوم شدن خط تلفن همراه و ضبط تلفن همراه محکوم شد. نهایتا در مهرماه ۹۹، این محکومیت توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. ایوب شیری نیز تیرماه سال گذشته توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی رحیم حملبر به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

ایوب شیری در تاریخ ۹ تیرماه ۹۹ نیز در بخش نخست پرونده خود توسط دادگاه کیفری ۲ تبریز از بابت اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی” به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم به مدت ۱ سال به حالت تعلیق درآمده است. در بخشی از دادنامه صادره علیه آقای شیری آمده بود که وی در کنار تعلیق این حکم با توجه به شیوع ویروس کرونا و افزایش قیمت نسبی لازم بهداشتی و کمبود آن به تهیه اقلام و لوازم بهداشتی مانند ماسک، دستکش، مواد شوینده، دستمال (پد) الکلی و دیگر مواد مشابه به مبلغ ۱۰ میلیون تومان تحت نظارت دادستان عمومی و انقلاب تبریز و با هماهنگی اداره بهزیستی و کمیته امداد برای خانواده های نیازمند، کم توان و افراد مبتلا به بیماری‌های خاص محکوم شد.

این شهروندان روز شنبه ۲۲ خردادماه پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای تبریز بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان این شهر منتقل شدند.

داوود شیری پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی دارد. این شهروند فروردین ماه ۱۳۹۱ در پی شرکت در تجمعی در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه در شهر تبریز بازداشت شد. وی نهایتا از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد.

لازم به اشاره است اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s