زندان اوین؛ انتقال سیامک میرزایی، توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی به بازداشتگاه وزارت اطلاعات

سیامک میرزایی، توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی فعالان ترک (آذربایجانی)، روز چهارشنبه ۲۶ خردادماه، به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و پس از بازجویی به بند خود بازگردانده شدند. انتقال این زندانیان به این بند جهت بازجویی در رابطه با اعتصاب غذای اخیر شماری از فعالان ترک محبوس در زندان های اوین و اردبیل، در حمایت از عباس لسانی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰، سیامک میرزایی، توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی فعالان ترک (آذربایجانی)، جهت بازجویی به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و پس ساعاتی به بند خود بازگردانده شدند.

انتقال این زندانیان جهت بازجویی در رابطه با اعتصاب غذای اخیر شماری از فعالان ترک محبوس در زندان های اوین و اردبیل، در حمایت از عباس لسانی صورت گرفته است.

پیشتر عباس لسانی، یوسف کاری، مهرداد شیخی، علی واثقی، رضا واثقی، سیامک میرزایی، بهنام شیخی و کیانوش اصلانی، هشت فعال ترک (آذربایجانی) در زندان های اردبیل و اوین، در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و انتقال زندانیان جرائم خشن به بند زندانیان سیاسی دست به اعتراض زدند. آنها نهایتا در تاریخ ۲۴ خردادماه، با وعده مساعد مسئولان نسبت به رسیدگی به خواسته‌هایشان به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

سیامک میرزایی در تاریخ ۶ مردادماه ۹۸ یک ماه پس از پایان دوران محکومیت ۳ ساله پیشین خود با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. او درحالی که دوران حبسش از بابت پرونده پیشین در تاریخ ۷ تیرماه ۹۸ به پایان رسیده بود با گشایش پرونده ای جدید در زندان روبرو شد و پس از آزادی جهت تحمل دوران محکومیت یک سال تبعید خود راهی شهر قائن شد. وی در پرونده جدیدی که در تاریخ ۱۱ آذرماه ۹۸ جلسه رسیدگی به اتهامات آن بدون حضور وی که در تبعید در شهرستان قائن به سر می‌برد، برگزار شد، به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران قاضی ایمان افشاری به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و من باب مجازات تکمیلی به دو سال ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب، گروه‌ ها و دستجات سیاسی یا اجتماعی محکوم شد.

در تاریخ ۷ اسفندماه ۹۸ شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ضمن رد درخواست واخواهی، حکم وی را به ۱ سال و ۱۰ روز حبس تعزیری به همراه مجازات تکمیلی دادنامه قبلی افزایش داد و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران این حکم را عینا تایید کرد. وی نهایتا در تاریخ ۲۲ تیرماه سال گذشته با پایان دوره تبعید از شهرستان قائن خارج شد.

سیامک میرزایی در تاریخ ۸ دیماه ۹۹ توسط نیروهای امنیتی در نزدیکی منزل خود در اردبیل بازداشت شد و در تاریخ ۱۰ دیماه طی تماسی تلفنی با خانواده‌اش از انتقال خود به قرنطینه بند ۸ زندان اوین جهت تحمل دوره محکومیتش خبر داد.

توحید امیر امینی نیز در تاریخ ۲ اسفندماه ۹۷ در جریان فعالیت‌های خیابانی روز جهانی زبان مادری توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. وی تیرماه ۹۸ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام” جمعا به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم بهمن‌ماه ۹۸ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر به ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل یافت و نهایتا این محکومیت مطابق قانون جدید کاهش مجازات حبس به ۵ سال حبس تعزیری تغییر پیدا کرد.

همچنین کیانوش اصلانی در تاریخ ۲ اسفندماه سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و در فروردین سال ۹۸ به بند ۴ زندان اوین منتقل شد. وی نهایتا توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” به ۵ سال حبس و دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد. این حکم نهایتا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s