تداوم اعتصاب غذا؛ انتقال شاکر بهروز و کیهان مکرم انبی به سلول انفرادی

شاکر بهروز و کیهان مکرم انبی، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه، شب یکشنبه ۲۳ خردادماه به سلول‌های انفرادی بند قرنطینه این زندان منتقل شدند. این شهروندان روز یکشنبه ۲۳ خردادماه اقدام به اعتصاب غذا کرده بودند. اعتصاب غذای آقای بهروز در اعتراض به نگهداری طولانی مدت وی در سلول انفرادی در دوره بازداشت و صدور حکم ناعادلانه اعدام صورت گرفته است. آقای مکرم نیز با درخواست اجرای قانون کاهش مجازات در خصوص پرونده خود اعتصاب غذا کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شب یکشتبه ۲۳ خردادماه ۱۴۰۰، شاکر بهروز و کیهان مکرم انبی، دو زندانی سیاسی، به سلول‌های انفرادی بند قرنطینه زندان ارومیه منتقل شدند.

آنان همچنین از حق ملاقات و تماس تلفنی با خانواده خود نیز محروم شده‌اند. شاکر بهروز و کیهان مکرم انبی از روز یکشنبه ۲۳ خردادماه در مراجعه به محوطه افسرنگهبانی زندان اعلام اعتصاب غذا کردند. اعتصاب غذای آقای بهروز در اعتراض به نگهداری طولانی مدت وی در سلول انفرادی در دوره بازداشت، روند برگزاری دادگاه و صدور حکم اعدام صورت گرفته است. محکومیت شاکر بهروز در یکی از پرونده‌های او در شرایطی است که ۱۲ نفر شهادت می‌دهند که او در زمان وقوع قتل در مغازه‌ای در شهرک دیزج از توابع شهرستان ارومیه حضور داشته است. با این وجود دادگاه حاضر به شنیدن اظهارات شهود نشده است. آقای مکرم نیز با درخواست اجرای قانون کاهش مجازات در خصوص پرونده خود اعتصاب غذا کرده است.

پیشتر یک مطلع به هرانا گفته بود که خانواده مقتول اعلام کرده‌اند از آقای بهروز شاکی نیستند و او را قاتل وی نمی‌دانند و حتی اعلام کرده‌اند حاضرند این مسئله را در دادگاه شهادت دهند. از طرف دیگر شاهدان آقای بهروز همگی نامه نوشته و وکیل او نامه آنها را به دادگاه ارائه داده و گفته‌اند حاضرند در دادگاه قسم بخورند و شهادت بدهند که آقای بهروز در زمان وقوع قتل در مغازه بود و نه در مکان وقوع قتل. اما دادگاه بدون حضور شاکیان پرونده و شاهدان آقای بهروز، وی را محاکمه کرده است.

شاکر بهروز، در سال ۹۷ به عضویت یکی از احزاب کرد مخالف نظام در عراق درآمده و شهریورماه همان سال با گرفتن امان نامه به ایران بازگشت. او پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از ۱۴ روز بازجویی آزاد شد. آقای بهروز در تاریخ ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون (حزب دموکرات کردستان) بازداشت و روز شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ پس از تحمل حدود یک ماه بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان ارومیه منتقل شد.

این شهروند اهل ارومیه در اردیبهشت‌ماه ۹۸ از زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شد و در اسفندماه ۹۸ پس از حدود ده ماه به بند تلاش زندان ارومیه بازگردانده شد. آقای بهروز به دلیل شیوع ویروس کرونا پس از سپری کردن ۱۴ روز در بند تلاش و ۴ روز در بند امن این زندان نهایتا در تاریخ ۸ فروردین ۹۹ به بند سیاسی منتقل شد. شاکر بهروز در ماه پنجم بازداشت خود به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه منتقل و در آنجا پس از محاکمه‌ای که حدود سه دقیقه به طول انجامید، حکم ۵ سال حبس به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون (حزب دموکرات کردستان) به وی ابلاغ شد.

شاکر بهروز مجددا در پرونده‌ای که بهار ۹۹ برای وی تشکیل شد، به بغی از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام (کومله) و قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران متهم شد.

پیشتر یک منبع مطلع از وضعیت آقای بهروز در خصوص صدور این حکم برای آقای بهروز به هرانا گفت: “پرونده شاکر بهروز در حالی که طی تمامی مراحل بازجویی با اتهام عضویت در حزب دموکرات کردستان در حال رسیدگی بود اما بهار ۹۹ به اتهام بغی از طریق عضویت در کومله و قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران در منطقه مرگور ارومیه تغییر پیدا کرد.”

وی نهایتا شهریورماه ۹۹ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخ لو  به اتهام بغی از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام و قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران به اعدام محکوم شد.

شاکر بهروز، فرزند سلیم، ۳۲ ساله، مجرد و از اهالی منطقه دیزج ارومیه است.

کیهان مکرم انبی، فرزند جادر نیز در تاریخ ۲۲ دیماه ۹۸ به همراه دو شهروند دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی نهایتا از بابت اتهام عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s