تداوم اعتصاب غذای سه زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ

روز شنبه ۲۲ خردادماه، سه زندانی سیاسی زندان تهران بزرگ به دلیل عدم رسیدگی به مطالبات خود کماکان در اعتصاب غذا هستند. خالد پیرزاده، سیزدهمین روز، حسین هاشمی، دوازدهمین روز و محمد ترکمانی یازدهمین روز اعتصاب غذای خود را سپری می کنند. با وجود بروز بسیاری از مشکلات جسمی و روحی که این اقدام اعتراضی به همراه دارد و تا سالها اثرات آن بر زندگی افراد باقی می ماند، بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خالد پیرزاده، حسین هاشمی و محمد ترکمانی، زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ، در پی عدم رسیدگی به مطالباتشان کماکان در اعتصاب به سر می برند.

خالد پیرزاده، حسین هاشمی و محمد ترکمانی، به ترتیب در تاریخ ۱۰، ۱۱ و ۱۲ خردادماه سال جاری در اعتراض به برخوردهای سلیقه ای و فراقانونی مسئولان و همچنین عدم رسیدگی به مطالباتشان دست به اعتصاب غذا زدند.

خالد پیرزاده که هم اکنون در سیزدهمین روز اعتصاب غذای خود به سر می برد، پیشتر طی یادداشتی به شرح دلایل اعتصاب غذای خود پرداخته و اعلام کرده بود که تا زمان محقق شدن خواسته قانونی و آزادی خود به این اعتصاب ادامه خواهد داد.

وی پیشتر نیز از تاریخ ۲۳ اسفندماه ۹۹ در پی عدم تحقق وعده مسئولان مبنی بر موافقت با آزادی مشروط، برای بار دوم دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۱۰ فروردین ماه با وعده مساعد مسئولان نسبت به رسیدگی به خواسته‌هایش به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. به خالد پیرزاده وعده داده شده بود که به شرط پایان اعتصاب غذا، در ماه های اردیبهشت و خرداد با درخواست آزادی مشروط وی موافقت خواهد شد. وعده ای که تاکنون عملی نشده است.

خالد پیرزاده در تاریخ ۵ خردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت شد. وی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” و اتهام “توهین به رهبری” به  ۷ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴، مجازات اشد یعنی ۵ سال زندان در خصوص او قابل اجرا است.

حسین هاشمی که هم اکنون در دوازدهمین روز اعتصاب غذای خود است، در تاریخ ۱۱ خردادماه به بهانه بازجویی از بند خود خارج و به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ، محل نگهداری زندانیان متهم به جرائم خشن منتقل شد. گفته می‌شود که انتقال وی در پی مشاجره کلامی با الیاسی، دادیار ناظر دادسرای اوین صورت گرفته است. او پیشتر تهدید کرده بود که حسین هاشمی به مکانی منتقل خواهد شد که از کارش پشیمان شود.

این زندانی سیاسی روز چهارشنبه ۱۲ خردادماه توسط تعدادی از زندانیان جرائم خشن در تیپ ۴ زندان تهران بزرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته و علی رغم مراجعه به افسرنگهبانی با بی توجهی مسئولان مواجه شده است.

حسین هاشمی در تاریخ ۲۵ آبان ۹۸ در رابطه با اعتراضات سراسری توسط  ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. او اسفندماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه موقتا از زندان آزاد و سپس توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهامات “اهانت به مقدسات، اخلال در نظم و آسایش عمومی” به ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و مجازات های تکمیلی محکوم شد. این حکم نهایتا دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اشد یعنی ۵ سال زندان برای وی قابل اجرا است. آقای هاشمی در شهریورماه ۹۹ جهت اجرای حکم حبس احضار و نهایتا راهی زندان اوین شد. او فروردین‌ماه امسال به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

در خصوص دلایل اعتصاب غذای محمد ترکمانی، که در یازدهمین روز آن به سر می برد گفتنی است که اعتصاب وی به دنبال انتقال او به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ، محل نگهداری زندانیان جرائم خشن صورت گرفته است. این زندانی سیاسی روز سه شنبه ۱۱ خردادماه به صورت تنبیهی از تیپ ۲ این زندان به تیپ ۴ منتقل شده است.

آقای ترکمانی اردیبهشت ماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از گذشت حدود ۵۰ روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. او نهایتا در سال ۹۸ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، از بابت اتهام توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی به ۳ سال حبس، از بابت اتهام توهین به رهبری به ۳ سال حبس، از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱۸ ماه حبس و از بابت اتهام توهین به مقدسات به ۷ سال ۶ ماه حبس محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اشد یعنی ۷ سال و ۶ ماه زندان برای وی قابل اجرا بود. محکومیت قابل اجرای این حکم در مرحله تجدید نظر به ۵ سال زندان تقلیل یافت. وی نهایتا در بهمن ماه ۹۹ جهت تحمل حبس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

با وجود بروز بسیاری از مشکلات جسمی و روحی که این اقدام اعتراضی به همراه دارد و تا سالها اثرات آن بر زندگی افراد باقی می ماند، بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت صورت می گیرد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s