زهره سرو آزاد شد

زهره سرو، زندانی سیاسی روز شنبه ۲۲ خردادماه پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای اوین از آزادی زودهنگام خود مطلع شد. خانم سرو علیرغم صدور حکم آزادی زودهنگام تا زمان پایان دوره محکومیت، یعنی ۱۸ ماه آتی ممنوع الخروج خواهد بود. وی در تاریخ ۱۶ فروردین‌ماه امسال پس از اجرای حکم شلاق از زندان قرچک ورامین به مرخصی اعزام شد. اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق این زندانی سیاسی در شرایطی بود که پیشتر این مجازات به جزای نقدی تبدیل شده و پس از الصاق فیش واریزی، این بخش از پرونده مختومه اعلام شده بود. با این حال حکم شلاق پیش از خروج از زندان با تهدید به جلوگیری از اعزام به مرخصی اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۲ خردادماه ۱۴۰۰، زهره سرو، زندانی سیاسی پس از مراجعه به دادسرای اوین از آزادی زودهنگام خود مطلع شد.

در جریان این احضار به واحد اجرای احکام، نامه فک بازداشت صادر و سند وثیقه او نیز آزاد شد. به او گفته شده است که پس از سپری بیش از نیمی از دوران محکومیت خود، شامل تخفیف مجازات شده است. با این وجود تا زمان پایان دوره محکومیت ممنوع الخروج خواهد بود.

وی پیشتر در تاریخ ۱۶ فروردین‌ماه امسال پس از اجرای حکم شلاق از زندان قرچک ورامین به مرخصی اعزام شد. اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق این زندانی سیاسی پیش از اعزام به مرخصی در شرایطی بود که پیشتر این مجازات در خصوص بخش دوم پرونده او از بابت اتهام “نگهداری مشروبات الکلی در منزل” به جزای نقدی تبدیل شده و پس از الصاق فیش واریزی، این پرونده مختومه اعلام شده بود. با این وجود حکم شلاق با اصرار مسئولان زندان و اعلام آنکه بدون اجرای حکم، امکان اعزام به مرخصی وجود ندارد، اجرا شد.

زهره سرو به همراه سینا منیرزاده از بابت یک پرونده مشترک در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۸ به دلیل فعالیت در فضای مجازی (اینستاگرام) بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در تهران (بند ۱ الف) منتقل شد. وی در تاریخ ۲۱ دی ماه ۹۸ با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

پرونده این شهروندان در مرحله بازپرسی در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین رسیدگی و نهایتا به دادگاه انقلاب تهران ارجاع داده شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آنان در تاریخ ۳ اسفندماه ۹۸ برگزار شد و خانم سرو نهایتا توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهامات “توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی” به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی علاوه بر این به عنوان مجازات تکمیلی به چهار ماه فعالیت موثر در بسیج و مطالعه تفسیر سوره حجرات محکوم شده بود. این حکم پس از تسلیم به رای به ۲ سال و ۸ ماه حبس تعزیری تقلیل یافت.

زهره سرو،  فرزند غیضان، متولد ۱۳۶۵ است. خانم سرو با عنوان “ماه فر” در فضای مجازی فعالیت داشت.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s