دادگاه تجدیدنظر؛ چهار شهروند بهائی به مجموعا ۱۲ سال زندان محکوم شدند

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت مونا مهرابی، الهام کرم پیشه، افسانه یادگار اردستانی و احسان الله یادگار اردستانی، شهروندان بهائی را عینا تایید کرد. این شهروندان پیشتر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران هریک به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محکومیت چهار شهروند بهائی توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران صادر و اخیرا به این شهروندان ابلاغ شده است، مونا مهرابی، الهام کرم پیشه، افسانه یادگار اردستانی و احسان الله یادگار اردستانی از بابت اتهام“عضویت در تشکیلات غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور” هر یک به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

مونا مهرابی، الهام کرم پیشه، افسانه یادگار اردستانی و احسان الله یادگار اردستانی مهرماه سال ۹۷ به صورت غیابی و بدون تشکیل جلسه دادرسی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۲۰ سال زندان محکوم شدند که پس از پذیرش درخواست واخواهی و برگزاری جلسه دادگاه نهایتا توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد، از بابت این اتهام به مجموعا ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. صفا فرقانی ارانی و مهرداد فرقانی ارانی دو هم پرونده‌ای دیگر این شهروندان نیز در این مرحله از بابت همین اتهام به ۵ سال حبس محکوم شده بودند.

دادگاه در خصوص صدور این حکم به مواردی همچون شناسایی و آموزش افراد بی بضاعت و کودکان بدسرپرست و محروم از تحصیل و اهدای هدیه به این کودکان و تهیه بروشور به مناسبت روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ و روز جهانی کودک استناد کرده است. صدور این رای در حالی است که این شهروندان اقدامات خود را در جهت خدمت به بشریت و گسترش روحیات متعالی انسانی عنوان کرده بودند.

این شهروندان پیشتر در سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s