بهائیان شیراز؛ آزادی موقت قاسم معصومی و تداوم بازداشت ۵ شهروند دیگر

عصر روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، قاسم معصومی شهروند بهائی بازداشت شده در شیراز، با تودیع قرار وثیقه از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد. او در تاریخ ۱۷ فروردین همزمان با ۶ شهروند بهائی دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از این میان سیامک هنرور، سروش آبادی و عالیه فروتن کماکان در بازداشت به سر می برند. وحید دانا و سعید عابدی نیز که در تاریخ ۸ اردیبهشت در این شهر بازداشت شده اند کماکان در سلول های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ نگهداری می شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰، قاسم معصومی شهروند بهائی بازداشت شده در شیراز به صورت موقت از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

آزادی این شهروند عصر روز گذشته و ۳۰ روز پس از بازداشت با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

آقای معصومی و ۶ شهروند دیگر به نام های سعید اتحاد، سیامک هنرور، سروش آبادی، عالیه فروتن، بهروز فرزندی اردکانی و صدیقه اقدسی در تاریخ ۱۷ فروردین ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به سلول های انفرادی بازداشتگاه های نیروی انتظامی تحت نظر اطلاعات سپاه و بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز منتقل شدند. آقای معصومی روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت ماه همزمان با بهروز فرزندی اردکانی، از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده بود.

از این میان سعید اتحاد روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت و صدیقه اقدسی و بهروز فرزندی اردکانی روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

صدیقه اقدسی چند روز پیش از آزادی در پی وخامت حال، افزایش فشار خون و تپش قلب شدید پس از ویزیت پزشک با احتمال بروز سکته قلبی از بازداشتگاه به بیمارستان منتقل شده و چند روز بعد با تودیع قرار از همانجا آزاد شده بود. این امر در حالی است که علیرغم پیگیری‌های خانواده، تا زمان آزادی، خانواده خانم اقدسی از شرایط نامساعد جسمی او و انتقال به بیمارستان بی اطلاع بودند.

با گذشت ۳۱ روز از زمان بازداشت، سروش آبادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به پلاک ۱۰۰ و همچنین سیامک هنرور و عالیه فروتن در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه پلاک ۲۰۱ نیروی انتظامی شیراز، تحت بازداشت اطلاعات سپاه هستند.

در ادامه بازداشت گروهی شهروندان بهائی شیراز وحید دانا و سعید عابدی نیز در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل شخصی خود بازداشت شدند. ماموران در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل برخی از لوازم شخصی آنان را با خود بردند. این شهروندان هم اکنون در بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به پلاک ۱۰۰ نگهداری می شوند.

وحید دانا و سعید عابدی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت در پرونده خود دارند. این شهروندان در تاریخ ۲۸ مرداد ۹۷، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به صورت غیابی و بدون اطلاع وکیل و متهمان، هریک به یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید محکوم شده بودند که این حکم توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس برای هریک به ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل یافت. این شهروندان نهایتا در بهمن ماه ۹۷، با اعمال عفو موضوعی ۲۲ بهمن، با عدم اجرای حکم حبس روبرو شدند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s