ارجاع پرونده روزبه پیری به دادگاه کیفری دو تبریز

پرونده روزبه پیری، فعال ترک (آذربایجانی)، به شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو تبریز ارجاع داده شد. وی در تاریخ ۱۴ فروردین‌ماه، به شعبه ۱۶ بازپرسی عمومی و انقلاب تبریز احضار و پس از تفهیم اتهام با قرار وثیقه و به صورت موقت آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روزبه پیری، فعال ترک (آذربایجانی) به شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو تبریز ارجاع داده شد.

آقای پیری در تاریخ ۱۴ فروردین‌ماه به شعبه ۱۶ بازپرسی عمومی و انقلاب تبریز احضار و پس از تفهیم اتهام آزاد شده بود.

وی در این شعبه به ریاست قاضی موسوی از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. گفته می شود احضار وی به دلیل انتشار مطالبی در خصوص وضعیت جسمانی برادرش یاشار پیری، صورت گرفته است. پیشتر روزبه پیری از “آزار و شکنجه” برادرش توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود.

یاشار پیری در تاریخ ۳ اسفندماه ۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۶ اسفندماه، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شد. مدتی بعد وکیل مدافع یاشار پیری علیه نیروهای امنیتی بازداشت کننده موکلش، به دلیل اعمال “آزار و شکنجه” شکایتی را به مراجع قضائی ارایه داد. همچنین روزبه پیری برادر این شهروند از ضرب و شتم یاشار پیری در زمان دستگیری و شکنجه وی در طول دوران بازداشت خبر داده بود.

روزبه پیری پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت و توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۹۱ روز حبس تعزیری تقلیل یافت. آقای پیری نهایتا در تاریخ  ۱۵ تیرماه با پایان دوره محکومیت خود از زندان تبریز آزاد شد.

روزبه پیری متولد ۱۳۶۸، فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق است. آقای پیری سردبیر نشریه تبریز و مؤسس تشکل مستقل دانشجویی نوید اعتدال در دانشگاه آزاد تبریز است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s