بهارستان اصفهان؛ ادامه تفتیش گسترده منازل و افزایش شمار شهروندان بهائی بازداشت شده به ۱۰ تن

در جریان بازداشت گروهی و تفتیش منازل شماری از شهروندان بهائی بهارستان اصفهان، رویا آزاد خوش، شهروند بهائی بازداشت شد. با احتساب این شهروند شمار شهروندان بهائی این شهر که در روزهای اخیر بازداشت شده بودند به ۱۰ تن رسید. همچنین روز سه شنبه ۷ اردیبهشت ماه، منازل دستکم ۵ شهروند بهائی دیگر در این شهر توسط نیروهای امنیتی تفتیش شد. صبح روز یکشنبه نیز در جریان بازرسی منازل و ضبط لوازم دستکم ۱۴ خانواده بهائی در بهارستان اصفهان، مریم خورسندی، سارا شکیب، فیروزه راستی نژاد، ساناز راسته، آزیتا رضوانی، مژگان پورشفیع، نسرین خادمی افشین وجدانی و نوشین همت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از این میان، افشین وجدانی ساعاتی پس از بازداشت آزاد شد. ماموران در جریان این بازرسی‌ها شماری از وسایل شخصی این شهروندان از جمله لپ تاپ‌، تلفن‌ همراه، کتب و جزوات مرتبط و غیرمرتبط با آیین بهائی، عکس‌های خانوادگی و مقداری سی دی را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در جریان بازداشت گروهی و تفتیش منازل شماری از شهروندان بهائی بهارستان اصفهان در روز یکشنبه ۵ اردیبهشت ماه، رویا آزاد خوش، شهروند بهائی ساکن بهارستان اصفهان بازداشت شد.

همچنین روز سه شنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، منازل دستکم ۵ شهروند بهائی دیگر در این شهر به نام های مژده بهامین، الناز خواص، اکرم اتحادی، ناهید رضوانی و خانم زارعی (نام خانوادگی احراز شده) توسط نیروهای امنیتی تفتیش و بسیاری از لوازم شخصی آنان ضبط شد. تفتیش منازل این شهروندان بهائی با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی صورت گرفته است. ماموران در جریان این بازرسی‌ها شماری از وسایل شخصی این شهروندان از جمله تلفن همراه، تبلت و کامپیوتر شخصی آن ها را ضبط کرده و با خود بردند.

با احتساب بازداشت رویا آزاد خوش، شمار شهروندان بهائی بهارستان اصفهان که هم اکنون در بازداشت به سر می برند به ۹ تن و تعداد منازل خانواده های بهائی که از روز یکشنبه ۵ اردیبهشت ماه، مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفته است به دستکم ۱۹ باب افزایش پیدا کرد.

صبح روز یکشنبه در جریان تفتیش منازل و ضبط لوزام دستکم ۱۴ خانواده بهائی در بهارستان اصفهان، مریم خورسندی، سارا شکیب، فیروزه راستی نژاد، ساناز راسته، آزیتا رضوانی، مژگان پورشفیع، نسرین خادمی افشین وجدانی و نوشین همت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از این میان، افشین وجدانی ساعاتی پس از بازداشت آزاد شد. ماموران در جریان این بازرسی‌ها شماری از وسایل شخصی این شهروندان از جمله لپ تاپ‌، تلفن‌ همراه، کتب و جزوات مرتبط و غیرمرتبط با آیین بهائی، عکس‌های خانوادگی و مقداری سی دی را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

علیرغم پیگیری های خانواده این شهروندان تا لحظه تنظیم این گزارش در خصوص دلایل بازداشت، نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری آنان اطلاعی در دست نیست.

بازرسی منازل سایر شهروندان نیز از حدود ساعت ۶ صبح روز یکشنبه آغاز و تا حدود ساعت ۱ بعد از ظهر طول کشیده و اغلب با خشونت همراه بوده است. گفته می‌شود که ماموران در زمان بازرسی منزل یکی از این شهروندان، در حالی که وی در خانه حضور نداشته اقدام به شکستن درب منزل کرده‌اند.

صنم بهین آئین، شهروند بهائی ۸۳ ساله و بشری مطهر از جمله دیگر شهروندانی هستند که منازل خانواده آنان توسط نیروهای امنیتی تفتیش و لوازم شخصی آنان ضبط شده است. هویت سایر شهروندانی که منازل آنها مورد بازرسی قرار گرفته کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

گفته می‌شود که ماموران اداره اطلاعات حکم بازداشتی صادره از شعبه ۱۸ را نشان داده‌ و در جریان بازداشت آقای وجدانی را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده بودند. یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «آقای وجدانی و همسرشان خانم نوشین همت چون به تازگی اسباب کشی کرده بودند. نیروهای امنیتی وسایل را از جعبه خارج کرده و کتب و جزوات مرتبط با آیین بهائی را برداشته و از این روند فیلم برداری کرده‌اند. پس از آن نیز به منزل مادر خانم همت در اصفهان مراجعه کرده و در آنجا نیز لپ تاپ، تبلت و هارد را ضبط کرده و با خود برده‌اند.»

از سوی دیگر بازداشت مریم خورسندی در حالی صورت گرفته است که وی به دلیل بیماری در روند شیمی درمانی قرار داشته و داروهای مصرفی را همراه خود نداشته است.

به گفته یک منبع نزدیک به این شهروندان بهائی، خانواده خانم خرسندی به تازگی محل سکونت خود را از بهارستان اصفهان به شهر اصفهان تغییر داده بودند. ماموران در زمان بازداشت با بالارفتن از دیوار منزل خانم خورسندی وارد خانه وی شده و همچنین مبلغ ۵۰ هزار دلار وجه نقد متعلق به برادر خانم خورسندی که به تازگی به کشور بازگشته و جهت خرید منزل به همراه آورده بود را نیز در منزل خانم خورسندی ضبط کرده اند.

به گفته این منبع مطلع همچنین آزیتا رضوانی، در زمان بازداشت به کرونا مبتلا و در منزل تحت درمان بوده با این حال علیرغم وضعیت نامناسب جسمی ناشی از این بیماری با بی توجهی نیروهای امنیتی مواجه و بازداشت شده است.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص نحوه بازرسی منزل و بازداشت سارا شکیب به هرانا گفته بود: «ساعت ۶:۴۵ دقیقه صبح ماموران هنگام خروج سینا و سمیرا شکیب از منزل با دو خودروی ۴۰۵ راه آنان را سد کرده و از ماشین پیاده شان کرده و گوشی‌های تلفن‌همراه را از آنان گرفتند. رفتارشان تند و بسیار خشن بود. حتی لباس سمیرا شکیب در این بین پاره شد. بعد از اعتراض سینا شکیب به این روند او را با مشت مورد ضرب و شتم قرار دادند، به ماشین دیگری منتقل کردند و به او چشمبند و دستبند زدند. سمیرا شکیب نیز به ماشین دیگری منتقل شد و حکمی را به او را مبنی بر بازرسی منزل نشان داد و گفتند که اگر همکاری کنید کسی را بازداشت نخواهیم کرد. از خانم شکیب خواستند تا بدون آنکه خانواده متوجه حضور نیروهای امنیتی شوند زنگ در را بزنند. حتی از سینا شکیب درباره وجود دوربین مداربسته در منزل پرسیدند. ماموران مرد زمانی که سارا شکیب خواب بود، بالای سر او رفتند. با مادر خانواده نیز خشن رفتار کردند و حوله‌ای رویش پرت کردند تا حجاب را رعایت کند! نهایتا ۱۶ نفر که با ۴ ماشین آمده بودند، تمام ۳ طبقه منزل را مورد بازرسی قرار دادند و پس از بازرسی کامل حکم جلب سارا شکیب را نشان دادند و او را با خود بردند. گفتند که خانواده ساعت شش با سند غیر مشاع به دادسرای اصفهان خیابان نیکبخت مراجعه کنند. آنها همچنین حکمی برای خواهر کوچکتر وی، سمیرا شکیب، ۲۱ ساله داشتند و تهدید کردند که هر وقت تماس گرفتند باید او را معرفی کنند و در غیر این صورت با حکم جلب خواهند آمد.»

همچنین روز یکشنبه ۵ اردیبهشت ماه هرانا در گزارشی از اخراج برادر خانم شکیب، سینا شکیب دانشجوی ترم ۴ رشته آمار و کاربردها از دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار دانشگاه اصفهان، به دلیل اعتقاد به آئین بهائی خبر داده بود. پیشتر در سال ۱۳۹۴ سارا شکیب، دانشجوی سابق آمار در دانشگاه سراسری کاشان، طی روند مشابهی در اولین ترم ورود به دانشگاه از دانشگاه اخراج شد. همچنین سمیرا شکیب دیگر خواهر این شهروند بهائی نیز در کنکور سراسری سال ۹۷ با پیغام نقص پرونده مواجه شده و از ادامه تحصیل محروم شد. سال ها پیش مادر این خانواده نیز به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم شده است.

تفتیش همزمان منزل شهروندان بهائی در ایران امری مسبوق به سابقه است، آذرماه سال گذشته هرانا در گزارشی از بازرسی منازل متعلق به ده‌ها شهروند بهائی در استان‌های تهران، البرز، اصفهان و مازندران خبر داده بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s