زندان ارومیه؛ آزادی زودهنگام ۶ زندانی سیاسی

روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه، شش زندانی سیاسی زندان ارومیه به نام های مصطفی سبزی، اکبر رشیدی، اصلان شیری، فرشاد تمرزاده، روزگار یوسف ماولوی و رحیم حسن محالی به صورت زودهنگام از این زندان آزاد شدند. اسامی این زندانیان به دنبال صدور بخشنامه عفو در میان درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی که شامل این طرح شده بودند، قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰،شش زندانی سیاسی زندان ارومیه به صورت زودهنگام آزاد شدند.

هویت این زندانیان مصطفی سبزی، اکبر رشیدی، اصلان شیری و فرشاد تمرزاده از بند جوانان زندان ارومیه و روزگار یوسف ماولوی و رحیم حسن محالی از خوابگاه ۱ و ۲ (بند ۳-۴ سابق) زندانی ارومیه توسط هرانا احراز شده است.

اسامی این زندانیان به دنبال صدور بخشنامه عفو در میان درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی که شامل این طرح شدند قرار گرفته بود.

در این میان مصطفی سبزی پس از آنکه روز جاری با اتمام ایام مرخصی به زندان بازگشته بود، آزاد شد.

مصطفی سبزی در تاریخ ۱۴ خردادماه سال ۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی نهایتا توسط شعبه یک دادگاه انقلاب از بابت اتهام عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند در مراحل دادرسی از حق داشتن وکیل محروم بوده است. پیشتر محکومیت وی با اعمال قانون کاهش مجازات حبس تعزیری به ۱۰ سال زندان کاهش یافته بود.

اکبر رشیدی نیز پیشتر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ۱۵سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

از زمان اجرایی شدن تدریجی عفو موسوم به “عفو مبعث و عفو ۱۲ فروردین”، طی روزهای اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی و امنیتی از زندانها آزاد شدند، هرانا پیشتر طی گزارشی از عفو، آزادی یا اعزام به مرخصی با وعده آزادی، دست کم ۱۵۰ محکوم یا زندانی سیاسی-امنیتی خبر داده بود.

پیش از این رئیس قوه قضائیه در نامه ای به علی خامنه ای پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک هزار و ۸۴۹ زندانی را ارائه و این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد موافقت آیت الله خامنه ای قرار گرفت. گفته می شود این بخشنامه تنها درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی و امنیتی را شامل شده است که تعدادی از زندانیان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ماه سال ۹۸ را نیز در بر می گیرد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s